Sawin, ul. Rynek 18a 82 567 34 05 sds@sawin.pl

Lokalne Forum na Rzecz Ochrony Zdrowia Psychicznego „POZNAĆ – BY ZROZUMIEĆ I POMÓC”

21 września 2012 r. w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Sawinie odbyło się Lokalne Forum na Rzecz Ochrony Zdrowia Psychicznego „Poznać – by zrozumieć i pomóc”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Gmina równych szans” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej .

W spotkaniu więzło udział oko 60 osób, byli to przedstawiciele lokalnego samorządu, starostwa powiatowego w Chełmie, dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych gminy Sawin, dyrektorzy i pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej z powiatu chełmskiego, włodawskiego, krasnostawskiego i łęczyńskiego oraz osoby niepełnosprawne oraz członkowie ich rodzin .
Konferencja miała na celu promocję zdrowia psychicznego oraz upowszechnienie dobrych praktyk na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi.

Konferencję otworzył Wójt Gminy Sawin – Andrzej Mazur, który przywitał wszystkie zgromadzone osoby oraz przybliżył założenia i zaplanowane działania w ramach projektu „Gmina równych szans”.

W problematykę osób cierpiących na zaburzenia psychiczne wprowadziła Pani Ewa Oszust – inspektor Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Oddział Polityki Społecznej w Delegaturze w Chełmie, która zaprezentowała system oparcia społecznego dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne w powiecie chełmskim.

Kolejna kwestią wzbudzającą zainteresowanie uczestników forum było przedstawienie przez
Anitę Hawryluk - lekarza psychiatry Oddziału Psychiatrycznego w Chełmie – tematu związanego z wczesną interwencją w zaburzeniach psychotycznych oraz standardy leczenia
i monitorowania chorych ze schizofrenią.

O znaczeniu rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem rehabilitacji psychiatrycznej, która wpływa na poprawę funkcjonowania w różnych sferach życia – rodzinnego, społecznego i zawodowego mówiła Pani Agata Szabała – Walczuk – psycholog, pracownik dydaktyczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

W drugiej części spotkania zostały zaprezentowane dobre praktyki w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne. Swoje doświadczenia i sukcesy zaprezentowały:

  • Zofia Stankiewicz – dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Chełmie,
  • Jolanta Król –kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sawinie, prezes Stowarzyszenia Kobiet Gminy Sawin,
  • Agnieszka Dąbrowska– kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sawinie,
  • Wioletta Socha – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Sawinie.


Na zakończenie Forum został wyemitowany film, którego głównym bohaterem jest Paweł Seweryniuk – uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sawinie.  

Nasz profil Facebook

Godziny pracy

Poniedziałek 07:30 - 15:30
Wtorek 07:30 - 15:30
Środa 07:30 - 15:30
Czwartek 07:30 - 15:30
Piatek 07:30 - 15:30
Sobota Zamknięte
Niedziela Zamknięte

Imieniny

Wczoraj: Tymoteusza Michala
Dzisiaj: Anieli Jerzego
Juto: Walerego Karola
Pojutrze: Franciszka Jozefa

Odwiedza nas 647 gości oraz 0 użytkowników.